Czy nieletni mogą pracować? Oczywiście, że tak. Problem pojawia się wtedy, kiedy pracodawca chce wykorzystać nieletnią osobę i proponuje jej pracę na czarno. Trudno wtedy cokolwiek udowodnić pracodawcy, jeśli np. osoba pracująca na czarno nie otrzyma wypłaty. Dlaczego? Bo nie ma żadnej umowy, a umowy ustne już od dawna nie są wiążące. Kiedyś słowo miało znacznie większą wartość. Dlatego nie warto godzić się na pracę na czarno, szczególnie jeśli jest się nieletnim. Tym bardziej, że aktualnie praca na czarno jest karalna i zabroniona przez prawo.
Nieletnim nikt nie zaoferuje umowy o pracę, bo nie rozliczają się oni z urzędem skarbowym, nie są odprowadzane żadne składki ubezpieczeniowe – nieletni jest ubezpieczany przez rodziców, w szkole od nieszczęśliwego wypadku. Najczęściej są to umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Gdzie może pracować osoba nieletnia? Najczęściej jest to praca wakacyjna. Najwięcej młodych ludzi decyduje się na wyjazd ze znajomymi lub rodzeństwem poza granice naszego kraju, by pracować przy zbiorach lub na taśmie produkcyjnej.
Jest to doskonała praca, by sobie dorobić, ale na pewno nie jest to praca, w której można przepracować kilkadziesiąt lat. Warunki są bardzo ciężkie, nieraz pracuje się od rana do wieczora, a pokoje są kilkunastoosobowe. Pomimo dobrych zarobków, na dłuższą metę jest to raczej nie do zniesienia. Zawsze jest to też zdobycie pierwszego doświadczenia. Im wcześniej zacznie się pracować tym lepiej, bo poznaje się wartość samej pracy oraz pieniądza.