Książeczka sanepidowska w Poznaniu – wszystko co należy o niej wiedzieć

Każdy kto ma kontakt z żywnością podczas wykonywania obowiązków zawodowych musi posiadać aktualną książeczkę sanepidowską. Badania wykonywane w jej ramach mają na celu eliminację potencjalnych zagrożeń chorobami zakaźnymi jakie może przenosić człowiek. Książeczka sanepidowska w Poznaniu jest możliwa do wyrobienia lub uaktualnienia.

 

Badania sanitarno-epidemiologiczne – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć w jednym miejscu

Podstawowym badaniem w kierunku uzyskania książeczki sanitarno-epidemiologicznej jest badanie kału, do którego specjalne pojemniczki można otrzymać w stacji sanitarno-epidemiologicznej lub zakupić samemu w aptece. Badanie kału należy wykonać trzy dni z rzędu i próbki te zanieść do stacji. Następnie z otrzymanymi wynikami udajemy się do lekarza medycyny pracy. Jeśli badanie epidemioloiczne wyszło negatywne oznacza, że pacjent może zostać dopuszczony do pracy w kontakcie z żywnością. Książeczka sanepidowska w Poznaniu jest wyrabiana raz, przy czym badania te należy powtórzyć co dwa lata lub bezterminowo.

Badania sanepidowskie w Poznaniu

Badania sanitarno-epidemiologicznemu oprócz osób mających kontakt z żywnością odbyć musza również inne zawody. Wymienić można tutaj chociażby nauczycieli, wszystkich pracowników branży spożywczej i gastronomicznej, pracowników z branży medycznej. Co więcej badania te muszą odbyć również uczniowie i studenci kształcący się na kierunkach związanych z powyższymi branżami.

Choć książeczka sanepidowska od 2008 roku według nowelizacji ustawy nie jest już obowiązkowa w swojej pierwszej postaci wciąż obowiązują badania. Dziś lekarz musi wydać stosowne oświadczenie sanitarno-epidemiologiczne. Różnica polega na tym, ze lekarz nie musi już wpisywać danych jak to miało miejsce, gdy obowiązywała książeczka sanepidowska w Poznaniu.

Obecnie wszystkie potrzebne dane są uzupełnianie w systemie przez lekarza medycyny pracy. dodatkowo wydane oświadczenie o odbytych badaniach sanepidowskich w Poznaniu, informuje pracodawcę o wyniku badania. Sprawdź pełną ofertę na stronie Centrum Medycznego neoMedica: https://www.neomedica.pl/

  Wybór płytek podłogowych

Related Posts