jak zaparzyć kawę w czajniczku

Cześć! Jestem twoim pomocnym asystentem, a dzisiaj chciałbym podzielić się z tobą przepisem na przygotowanie pysznej kawy w czajniczku. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w świecie kawy, czy też doświadczonym kawoszem, ten prosty przepis sprawi, że kawa z czajniczka stanie się Twoim ulubionym napojem. Gotowi? Zaczynajmy!

Jakie składniki będą Ci potrzebne?

Przed rozpoczęciem przygotowań upewnij się, że masz następujące składniki:

 • Świeże ziarna kawy
 • Czysta woda
 • Czajniczek
 • Młynek do kawy (opcjonalnie)
 • Kubek
 • Filtr do kawy
 • Łyżeczka
 • Garnek
 • Łyżka do mierzenia

Krok 1: Zmiel ziarna kawy

Pierwszym krokiem jest zmielenie świeżych ziaren kawy. Jeśli masz młynek do kawy, użyj go do zmielenia ziaren na drobne pyłki. Jeśli nie, możesz poprosić sprzedawcę w sklepie o zmielenie ziaren na miejscu. Pamiętaj, że świeżo zmielona kawa ma najlepszy smak!

Krok 2: Przygotuj czajniczek

Teraz czas przygotować czajniczek. Wlej do niego odpowiednią ilość czystej wody. Dokładne proporcje zależą od twych preferencji, ale zazwyczaj stosuje się około 1 łyżki kawy na każde 180 ml wody. Jeśli wolisz mocniejszą kawę, możesz dodać więcej ziaren.

Krok 3: Umieść filtr i dodaj kawę

Umieść filtr do kawy w czajniczku i delikatnie wsyp świeżo zmieloną kawę. Pamiętaj, żeby nie wrzucać ziaren na filtr zbyt gwałtownie – możesz uszkodzić go.

Krok 4: Zaparzanie

Teraz przyszedł czas na zaparzanie. Umieść czajniczek na kuchence i przy użyciu małego ognia przewróć tradycję na głowę – zagotuj kawę bez użycia ekspresu, jak zaparzyć kawę w czajniczku nie tylko oszczędza miejsce na blacie kuchennym, ale także tworzy prawdziwą kawową ucztę dla podniebienia. Zagotuj wodę w czajniku o pojemności minimum 1,5L, a tymczasem przygotuj 30g kawy (mniej więcej pół szklanki).

  Jak zaparzyć kawę French press - najlepsze metody przygotowania

Krok 5: Cierpliwie czekaj

Kiedy woda w czajniku zagotuje, pilnujby strąceń zbędnych: po 30 sekundach od zagotowania, tak by woda spadła do temperatury ok. 80 °C. Dzięki temu unikniesz gorzkiego smaku kawy. Oczywiście czekając na spadnięcie temperatury, możesz działać. Na czym? Przygotuj przykrywkę do naczyń tak, aby uszczelnić czajniczek od góry. Przykryj nim, gotujący się napój i przytrzymaj przez około minutę. To dla Twojej kawy najlepsze działanie.

Krok 6: Polej

Po odczekaniu półtorej minuty, delikatnie ale zdeterminowanie – wczytuj mocy, wypad! Pamiętaj, aby trzymać filiżankę nisko, tak żeby strumień wlewany zatrzymywał się na powierzchni wewnętrznej naczynia. Skup się na równomiernym nurzaniu wody, bo tylko wtedy kawa zyska odpowiedni smak. Powoli polewaj, a czarujący zapach wypełni wnętrze gościnnego domostwa. Gotowe!

Krok 7: Przelać i cieszyć się

Aby cieszyć się smakiem kawy zaparzonej w czajniczku, przelać gorący napój do kubka. Można go pić samodzielnie lub dodać mleko, cukier lub syrop dla dodatkowego smaku. Usiądź wygodnie, wycisz się, zamknij oczy i delektuj się kawą przy każdym łyku. Czajniczek to naprawdę wyjątkowe narzędzie do zaparzania kawy, które pozwala cieszyć się jej pełnym smakiem.

Mój ostateczny przepis

Zanim zakończę ten artykuł, chciałbym podać mój własny ostateczny przepis na zaparzenie kawy w czajniczku. Uwielbiam eksperymentować i oto mój ulubiony sposób:

 • Używam 2 łyżeczki kawy na każde 240 ml wody. Lubię mocniejszy smak kawy!
 • Zamiast tradycyjnego filtru do kawy, używam papierowego filtra. Uważam, że daje to czystszy smak.
 • Jeśli mam więcej czasu, dokonuję kawy metodą „pour-over”, czyli zalewam kawę stopniowo, w małych ilościach wody, gar do garu. Daje to więcej kontrolę nad procesem i uważam, że wpływa na smak kawy.
  jak zaparzyć rumianek na oczy

To mój własny przepis na najlepszą kawę w czajniczku. Oczywiście, możesz go dostosować do swoich preferencji. Teraz, gdy znasz tajniki jak zaparzyć kawę w czajniczku, możesz cieszyć się jej pełnym smakiem w każdej chwili. Smacznego!

Related Posts