Co ważniejsze w oczach pracodawcy – doświadczenie czy wykształcenie
W sytuacji, gdy na danym rynku pracy występuje niedobór określonych specjalistów wówczas znacznie ważniejsze dla pracodawców staje się znalezienie pracownika posiadającego określone wykształcenie. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w Polsce w okresie transformacji ustrojowej, gdy zapotrzebowanie na osoby z wyższym wykształceniem było znacznie wyższe od liczby osób, które miały ukończone studia. W ten sposób wiele osób, które kończyły nawet studia humanistyczne podejmowały pracę w zawodach nie związanych z ich wykształceniem.
Obecnie na rynku pracy w Polsce jest nadpodaż osób posiadających wyższe wykształcenie, szczególnie w wielu zawodach humanistycznych, które kształciły nawet kilkaset osób na kierunki studiów w ramach jednej uczelni, w stosunku do zapotrzebowania ze strony pracodawców. Z tego powodu firmy szukają przede wszystkim pracowników mających określone umiejętności oraz doświadczenie zawodowe, które możesz zdobyć na studiach podyplomowych http://www.zpsb.pl/studia-podyplomowe.
Studenci współcześnie powinni znacznie bardziej skupiać się na zdobywaniu doświadczeń zawodowych, gdy nie są zainteresowani możliwościami kontynuowania kariery naukowej. Dobrym rozwiązaniem jest podejmowanie pracy, realizowanie staży już w okresie studiów.
Pracodawcy przychylniej patrzą na osoby, które podejmowały pracę w okresie studiów, gdyż w przypadku takich osób można mieć pewność, co do posiadania pewnych umiejętności niezbędnych przy realizowaniu pracy na etacie. Doświadczenie zawodowe pozwala również określić te sfery, w których pracownik powinien zwiększyć swoje umiejętności zawodowe.